Rastlinne činené kože

Technika rastlinného činenia kože je známa už tisícročia a neustále sa zdokonaľuje. Všeobecne sa predpokladá, že rastlinné činenie kože je najexkluzívnejšie vďaka špecifickému procesu činenia, ktorý materiál zušľachťuje a neuberá mu žiadne pozitívne vlastnosti. Okrem toho je prezentovaná technika úplne šetrná k životnému prostrediu.

Vegetačné činenie možno použiť na rôzne typy usní. Veľkému záujmu sa teší rastlinnečinená hovädzia koža, činená teľacia koža a mnohé ďalšie. Na rozdiel od iných spôsobov prípravy materiálu na spracovanie kože môže byť v tomto prípade koža hrubšia, mať o niečo väčšiu hmotnosť a predovšetkým ešte lepšie starnúť. Tieto výsledky sú obzvlášť dôležité pre kočovinu a tielkovú kožu. Je to spôsobené bohatosťou patiny, o ktorú sa počas procesu rastlinného činenia neprichádza.

Vďaka najlepším vlastnostiam získaným prezentovanou technikou má takýto proces činenia vplyv na konečné ceny. Tie však zodpovedajú najvyššej kvalite, ktorú predstavuje koža vyčinená rastlinným spôsobom.

Čo zahŕňa proces rastlinného činenia kože?

 

Na úvod je potrebné odpovedať na otázku, čo znamená, že koža je vyčinená rastlinným spôsobom? Rastlinné činenie je prirodzený proces premeny zvieracej kože (koža) na vysokokvalitnú kožu ideálnu na spracovanie kože a remeselné výrobky (koža). Na rozdiel od iných metód sa pri ňom nepoužívajú žiadne chemické látky. To je veľmi dôležitý rozdiel, pretože pri masovej výrobe koženého tovaru, obuvi a doplnkov sa bežne používa koža vyčinená chrómom (VI), najčastejšie hovädzia zrnitá koža. Chróm je síce veľmi potrebný prvok, ale v šiestom oxidačnom stupni vykazuje škodlivé účinky na zdravie.

Na rastlinné činenie sa používajú len prírodné činidlá, ako je napríklad kôrová trieslovina, konáre alebo struky. Zvyčajne tento proces trvá približne 30 dní, ale niekedy sa predĺži až na niekoľko mesiacov – do značnej miery závisí od použitých zložiek (napr. mladiny). Nepoužívajú sa žiadne syntetické látky. Samozrejme, pred takouto stabilizáciou materiálu sa vykonáva sušenie alebo solenie vhodné pre daný typ kože. Koža sa potom očistí od zvyšného tuku, starostlivo navlhčí a zmäkčí.

 

Typy kože

 

Vegetatívne činenie sa vykonáva na rôznych druhoch kože. Obľúbená je hovädzia koža, ako aj koža z teľacieho mäsa. Pomocou tejto techniky je možné vytvoriť na dotyk úžasne príjemný materiál, ako je mäkká teľacia koža, ktorá je vhodná na rôzne kožiarske práce.

Vegetatívne činené kože sú luxusné výrobky. Sú ideálne na ďalšie projekty, vytváranie exkluzívneho a zároveň odolného koženého tovaru a obuvi z prírodnej kože. Náš obchod CraftPoint s koženými materiálmi a príslušenstvom vás vybaví všetkými potrebnými kožami. Najkvalitnejšia juchtová koža výlučne vyčinená rastlinným spôsobom.

Nákupný košík
Návrat hore